چ. آبا ۵ام, ۱۴۰۰
زمان مطالعه: 3 دقیقه

ارتقا ساختارسازمانی

 

 

ساختار سازمانی:

هر کسب و کاری ساختار سازمانی خود را دارا میباشد. ساختاری که موقعیت های کاری افراد در آن ترتیب داده میشود و اغلب ساختار درون سازمانی یا ساختار رسمی سازمان از آن یاد میشود.

ساختار سازمانی یک کسب و کار به طور کلی شرح وظایف کارکنان یک سازمان را به طور دقیق تر و نسبت به موقعیت شغلی انها قرار میدهد.

 

·        وظایف کارکنان و نیروی کاری و عناوین شغلی آنها;

·        طبقه بندی مسئولیت ها و معرفی عناوین شغلی و فعالیت ها و دسته بندی آنها با نام افراد ذیربط

·        ارتباط وظایف کاری و موقعیت های شغلی در یک کسب و کار

·        چگونگی ارتباط کارمندان با یکدیگر و نمایش چگونگی ارتباط موقعیت های شغلی با یکدیگر

 

مسلما کسب و کارهای متفاوت اهداف ، ارتباط های درون سازمانی و راه های رسیدن به هدف  متفاوت از یکدیگر را دارا میباشند.

در نتیجه ساختاری کاملا متمایز از یکدیگر را دارند. هرچند میتوانند شباهت هایی هم در عین حال داشته باشند. به طور مثال: کسب وکاره ای کوچک ساختار هایی ساده تر نسبت به کسب و کارهای بزرگتر دارند که کسب و کار های بزرگ ناگزیر ساختاری برگرفته از مجموعه مدیران و زیربط های گوناگون را دارا میباشند.

 

ساختار های از اهمیت ویژه ای برای کسب و کار ها برخوردارند. این به آنها کمک میکند که مجموعه وظایف را با دقت بیشتری بین افراد تقسیم بندی کرده و مشخص کننده وظایف و اهداف روزانه مربوط به هر کارمند باشد.

در مجموع ایجاد یک ساختار سازمانی برای کسب و کارهای بزرگ از کارایی بیشتری برخوردار است ….

مثلا یک کسب و کاری لوله کشی تشکیل شده از 2 نفر کارمند یا پرسنل مشکلات کمتری در معرفی وظایف و امور مانند اینکه (چه کسی چه کاری) را باید انجام دهد دارد. یکی از متود های سازمان دهی یک کسب و کار هنگامیست که مدیران افراد را در انجام یک کار با توجه به توانایی ها و مهارت های آنها قرار میدهند که نهایتا منجر به ایجاد ساختار ابتدایی سازمان میشود.

در مقابل مطلب قید شده که افراد به انجام کار روی آورده و سپس مهارت های آنها دیده میشود و موقعیت خود را بدست می آورند،

یک ساختار میتواند در همان ابتدا قبل از شروع کار نیز ایجاد شود، به طوری که وظایف افراد پیش از شروع کار معین و مشخص است و افراد برطبق توانایی های ایشان استخدام و گسیل به همکاری میشوند.

   به طور مثال : گفته شده است که آقای ریچارد برندسون (مالک میلیاردر مالک هلدینگ ورجین آتلانتیک )  ساختار سازمانی شرکت خود را در ابتدای ایجاد کار تهیه کرده و کار خود را با مجموع افراد 102 نفر بر اساس وظایف و روابط آنها استخدام کرده است. که موفقیت های این شرکت بزرگ بر همگان و جهانیان پوشیده نیست.

 

وظایف نیروی کار:

موقعیت های شغلی در یک سازمان وظایف و امور مشخصی مربوط به خود را دارا میباشند، که برخی از این موقعیت ها و یا پوزیشن ها در ادامه معرفی شده است:

مدیرعامل: کارگردان، سر راستار

بر طبق جستجوگر واژگان امور مدیریت و بازرگانی، دایرکتورها همان مدیران عاملی هستند که بر اساس خواسته مالکان کسب و کار یا سازمان  کسب وکار را راه اندازی میکنند.

در کسب و کار های کوچک مدیر عامل ها مالکان خود کسب وکار هم هستند. اما در کسب وکار های بزرگتر که سهام آنها در بین افراد متعدد پخش شده است میتواند متفاوت باشد که گاه از طریق رای گیری هیئت مدیره انتخاب میشود.

فعالیت های زیادی و یا بتوان گفت تمامی فعالیت های یک سازمان زیر نظر مدیر عاملان انجام میشود و مسئولیت بررسی تمامی حوزه های فعالیت سازمان را به عهده دارد.

 در برخی سازمان ها میتوان یک تیم از مدیران عامل اصلی در کنار یکدیگر را مشاهده کرد که با هم ملاقات و در ارتباط با فعالیت های سازمان تصمیم گیری میکنند. تمامی مدیر عامل های یک مجموعه بزرگ لزوما در ایجاد کسبو کار یا سازمان دخیل نبوده اند برای همان  managing director   موقعیت شغلی میباشد که مسئولیت مدیریت تمامی امور را بر عهده میگیرد که دیگر مدیران مانند مدیران امور بازاریابی و یا امور مالی زیر نظر وی فعالیت میکنند.

 

Managers

با وظایفی کمتر از مدیر عامل اما اغلب وظایف و امور مدیریتی آنها مختص تصمیم گیری های روزانه و مشخص کردن و نضارت کامل و اموریست که کارکنان یک سازمان روزانه  در حین انجام آن ها هستند.

 

 

 

 

 

2 thoughts on “ارتقا ساختار سازمانی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *