چ. آبا ۵ام, ۱۴۰۰
انگیزه های مالی انگیزشی
زمان مطالعه: 2 دقیقه

پاداش های  مالی و غیر مالی (تئوری های انگیزشی):

بسیاری از تئوری های انگیزشی همواره تلاش کرده اند که تشریحی دقیق از فاکتورهایی که افراد را دارای انگیزه میکنند ارائه دهند. در واقع انگیزه های مالی در تئوری های انگیزشی و مدیریت کسب و کار بحث این صفحه از وب پیج ماست.

بیشتر این تئوری ها، پول را عامل و فاکتور مهم و تاثیر گذار معرفی کرده اند.

رویکرد علمی در اختصار، تاثیر گذاری پول و پاداش های مالی بروی کارگران را مورد بررسی قرار داده است. و اینطور مطرح میکند: 

 پاداش مالی برای نیروی کاری که دچار بی میلی به عملیات است انگیزه ای بسیار حیاتی میباشد، چنانکه کارمندان ،یک عملیات کاری را بصورت کاری که تمام شدنی و یا بهتر بگوییم “کاری که مقصدی دارد” میبینند. در نتیجه آنها بسیار متمایل و مجذوب به پاداش های مالی می شوند.

اما در مقابل، تئوری روابط انسانی که پیش تر راجع به آن در تئوری های انگیزشی در فصول قبل مطرح کردیم، موضوع انگیزه های مالی و لزوم بودن یا نبودن آن و نوع تاثیر گذاری آنها را بروی انگیزمند سازی، به نحوی دیگر مطرح میکند. 

در واقع اعتقاد دارد که کارگران با انواع متنوعی از دلایل و فاکتور های تشویقی مورد انگیزش قرار میگیرند. به طور مثال: یک کارمند مشغول بکار در یک کارخانه ماشین سازی میتواند به دلیل کارکردن در چنین شغل و موقعیتی که بشود به عنوان یک عضو کوچک که مانند چرخ دنده ای عمل میکند بی اندیشد.

پرداخت کم مسیر را برای نومید سازی کارگران فراهم میکند همانطور که بطور متناسب و رابطه مستقیم اثر دیگر پاداش های غیر مالی را کم میکند.

در این گزارش قصد داریم که چگونگی و نحوه استفاده از این پاداش های مالی و غیر مالی را بررسی کنیم.

 

دستمزد و حقوق:

عموما برای  تمام کارگران یا کارمندان یک کسب و کار، کسب درآمد و بدست آوردن پول برای خرید کالا ها یا خدمات برای حیات،  دلیل اصلی آنها برای کارکردن است.

دستمزد:

دستمزها معمولا متعلق به کارگرانیست که حقوق کمتری را دارند. میتوان آن نوع کارگران را کارگران دستی نامید. (یقه آبی ها!)

پرداخت دستمزد آنطور است، که به صورت دستی پرداخت میشود و معمولا ساعتی و یا آنطور که در کشور ماست به صورت روزانه پرداخت میشوند. 

مانند کارگران ساختمانی یا نظافت چی های خانگی.  پرداخت های ساعتی هنگامی مفید هستند که بطور مثال یک کسب و کار نیاز به استخدام فردی ماهر و یا متخصص برای انجام وظیفه مهارتی و یا سخت دارد که نباید در انجام آن عجله کرد. آن هنگام کارمند موظف به چنان اموری، بدون نگرانی به زمان پروژه و انجام آن با کیفیت بالا قابل استفاده قرار میگیرد. کارگران دستمزدی ( دستی) گاهی اوقات این موقعیت را دارند تا اضافه کاری بگیرند و درامد خود را افزایش دهند.

حقوق:

حقوق ها هم گاه گاه میتوانند متعلق به کارگران یا کارمندانی باشد که یقه سفید ها! یا کارمندان غیر دستی باشد. 

حقوق ها به صورت ماهانه پرداخت میشوند. مورد قابل توجه اینجاست که از کارمند وظیفه انتظار به پایان رساند یک پروژه بصورت ساعتی نمیرود اما روزانه با اهداف یا آبجکتیوهای مشخصی موظف به انجام پروژه ها میکند.

در این مطالب اولیه که در معرفی حقوق و دستمزد و .. بحث شد، هدف ما دادن این عنوان ها به واژه نامه مدیریتی نیست ، در واقع در جهت ایجاد زمینه ای برای عنوان اصول کلی مدیریت کسب و کار میباشد. و همچنین مقدمه ای بر معرفی این نوع از انگیزه های مالی است تا با واژه نامه بستویی ما بیشتر آشنا شوید.


..

.

.

.

.

.

https://www.tutor2u.net/business/reference/financial-methods-of-motivation

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *