ج. مهر ۲ام, ۱۴۰۰
زمان مطالعه: 4 دقیقه

توسعه یک فرهنگ کوچینگ در سازمان شما

 

 

پیش نیاز شناخت مفهوم و معنی فرهنگ کوچینگ در سازمان ها یا همان مربی گری سازمانی

 

 

جهان امروز با پدیده نوینی برای اندیشیدن مواجه است. امری که همواره در طول تاریخ وجود داشت و همزمان با رشد انسان و اجتماع پیرامون او جلوه بیشتری کرد.  افراد با یکدیگر تعاملات را آموختند و اینکه چطور با یکدیگر مراودات و همکاری داشته باشند. چطور برای رسیدن به یک هدف مشترک به درستی مشارکت کنند و چشم انداز های مشابه با رویکرد هایی متفاوت و نوین داشته باشند. یکدیگر را دوست بدارند و همواره در بهتر بودن تلاش کنند.

 

در واقع از آنجایی که انسان اجتماعی بودن را آموخت، دستیابی بهتری به علم روانشناسی پیدا کرد و صفحات تازه ای را در علوم مختلف شناختی ورق زد و همواره در پی افزایش این دانش در تلاش بوده است. همانطور که از افراد به تشکیل خانواده  و در آخر به تشکیل جوامع از مجموعه ای عظیم از خانواده ها میرسیم، به همان اندازه تشکیل چنین نظام پیچیده ای در سازمان ها با شروع یک فرد تا مجموعه هایی از تیم ها یا گروه ها  و در آخر و مقیاسی بزرگتر به یک نهاد سازمان یافته خواهیم رسید. سازمان هایی نظام مند.

بحث کمی داغ است. چرا که منابع انسانی و مدیریت وی در سازمان ها میتواند یک علم جدید باشد. بازارهای پر سود امروزی جایگاه خود را به منابع انسانی خواهند داد و با توجه به افزایش جمعیت و پیشرفت علمی انسان ها رشد قابل توجهی را در انواع علوم مرتبط با منابع انسانی شاهد خواهد بود.

 

 

 فرهنگ کوچینگ

 

مزایای کوچینگ در سازمان ها

 

توسعه فرهنگ کوچینگ در سازمان ها مزایای قابل توجهی را عاید کارمندان کرده است. مزایایی چون افزایش تعاملات بین افراد، کمک به جذب،  حفظ و رشد استعداد ها در سازمان ها داشته است و عملکرد درون سازمانی را به شکل قابل توجهی بهبود بخشیده و ساختار های سازمانی را دگرگون کرده است.  کوچینگ (مربیگری درون سازمانی) عملکرد برتر را هدف قرار داده و باعث پیشرفت کاری افراد میشود و تمرکز اصلی آن بر مهارت ها و اهداف خاص افراد است. چنان که با ایجاد آگاهی شخصی در هر فرد بدون نیاز به معرفی و یا نشان دادن راه، موجب شود که خود شخص مسیر را شناسایی کرده و راه  رسیدن به اهدف را بصورت شفاف برای خود به تصویر بکشد. گاهی اوقات هدف میتواند ترک یک عادت بد باشد و گاه یک دستاورد برای یک فرد و در نهایت یک مجموعه.

 

توسعه فرهنگ کوچینگ در کشور های غربی امری بروز است چرا که انسان امروزی به درجه ای از شناخت از پیرامون و اجتماع افراد خود رسیده است و فهمیده است که با دستیابی به تیم و رهبری میتواند زندگی بهترو آسوده را پیش بگیرد. بدون آزار دادن افراد با آنها همکاری کند و برای رسیدن به اهداف مشترک در تلاش باشد. همانطور که پیشتر در مقاله ای به معنا و مفهوم کوچینگ اشاره کردیم، در این مقاله قصد داریم تا با تکیه و استناد به چند گزارش درباره  با چگونگی بهبود و بکارگیری این علم ( رویکرد) جدید بر سازمان ها، ساختار های آنها را مستحکم تر و هدف مند تر پی ریزی کنیم.

 

خلاصه مطلب:

 فرهنگ کوچینگ

همانطور که گفته شد ، فرهنگ کوچینگ منجر به بهبود ارتباطات درون سازمانی شده و نوآوری را افزایش میدهد به همان اندازه که به جذب و نگهداری و پیشرفت استعداد ها سرعت بسزایی میبخشد. باید توجه داشت که استراتژی های متعددی را میبایست در توسعه یک فرهنگ کوچینگ پایدار، متناسب با سایز و بخش آن سازمان در نظر گرفت.

 

 

فرهنگ مربی گری سازمانی:

فرهنگ کوچینگ

به عبارتی یعنی حمایت و پشتیبانی از کارمندان، آموزش مهارت های جدید به آنها تا به اموال ارزشمند شرکت و یا سازمان تبدیل شوند. یک فرهنگ مدیریتی که بر آموزش، نظرسنجی های دائمی تاکید میکند.

 

 

در واقع در این فرهنگ سازمانی نوین و نوپا که عمر آن در کشور های غربی به بیش از 10 سال نمیرسد پیشرفت کارمندان و بهبود آنها در عملکردشان مساله مهم تر از اخراج و یا جابجایی آ«ها توسط مدیریت تغییر است . کارمندی که دیر به سر می آید را سازمان نیاز دارد پس با بکارگیری و ایجاد این فرهنگ کوچینگ یا مربی گری سازمانی ، کارمند را مجاب به بهتر بودن ، پیشرفت و بخصوص سر وقت بودن میکند.

 

البته فراموش نشود که تفاوت منتورینگ و کوچینگ ممکن است شمارا به غلظ بی اندازد. پس بهتر است همواره مثال ذیل را که بنده برای شخص خود و شاگردانم مطرح میکنم را همیشه به یاد داشته باشید:

 

تفاوت منتور و کوچ از منظر بستو:

فرهنگ کوچینگ 

 

اگر یک انسان 20 ساله ای که در زندگیش راه رفتن را تجربه نکرده باشد، حال به هر دلیلی قصد آموختن آن را داشته باشد فرض میکنیم برای او یک منتور میگیریم. منتور با معرفی تکنیک های را ه رفتن به فرد و اینکه چطور باید از دو پای خود استفاده کند اقدام به آموزش و یا منتور کردن فرد میکند. ابتدا پای راست را نیم متر به جلو می اندازیم! سپس توقف کرده و پای دوم را جلو میبریم. در حین آموزش اینکه چطور میشود راه رفت فنون تعادل و برقراری آرامش را نیز می آموزد.   

 

حال فرض کنیم فردی وجود دارد که پس از سال ها مصدومیت تصمیم به راه رفتن دوباره میکند. فرد راه رفتن را بلد است. قطعا نیازی به منتور ندارن. اما اینجاست که به کوچینگ یا مربی گری نیاز پیدا میکند.

 

اکثر اوقات با وجود برخی اختلالات روانی که در بیشتر انسان ها وجود دارد ما نیاز داریم تا با رجوع به ناخود آگاه خود اقدام به حل معضلات کنیم. در واقع همانطور که از نظریه های مختلف روانشناسی اعم از تئوری فروید برمی آید ذهن انسان از 3 جز هوشیار، نا هوشیار و نیمه هشیار تشکیل شده. که  ساختار آن شبیه ساختار یک کوه یخی فرض میشود که بخش اعظمی از آن در زیر آب حضور دارد. بر همین اساس با تکیه و استناد به ذهن خود شخص و علم بر اینکه فرد راه رفتن را بلد است شروع به کوچ کردن فرد با ابزار ها و تکنیک هایی میکنیم.    یادمان نرود که تکنیک های کوچینگ هیچ نیازی به داشتن دانش روانشناسی نیست و فقط داشتن کمی اطلاعات از برخی تئوری ها مانند نظریه فروید و یا تراپی های روانشناسی شناختی و یا … برای این کار بسنده میکند.

فرهنگ کوچینگ

کوچینگ

منتورینگ

چطور؟

چرا؟

حال

آینده

پیشرفت مهارت ها

توسعه و مشارکت برای یادگیری هدف

کوچینگ یک مهارت است که هر فرد و یا کارمندی در هر سازمانی باید بلد باشد. در واقع نوعی شعور است. دانش بر چگونگه بهتر بودن و بهتر دیدن شرایط.

 

 فرهنگ کوچینگ

برچسب کوچینگ سازمانی را در بستو به یاد داشته باشید و آماده دریافت  حجم وسیعی از داده ها و اطلاعات مرتبط با این فرهنگ نوین درون سازمانی از طرف مشاوران مدیریت کسب وکار ما باشید.

 

 

 

 

 فرهنگ کوچینگ

دانشنامه :www.bastu.ir

https://www.skillsyouneed.com/learn/coaching.html

 

 

 

 فرهنگ کوچینگ

ویدیوی ذیل به بهتر فهمیدن معنا و مفهوم کوچینگ کمک بسیاری خواهد کرد. حتما تماشا کنید.

 

 

One thought on “توسعه فرهنگ کوچینگ”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *