ج. مهر ۲ام, ۱۴۰۰
زمان مطالعه: 3 دقیقه

ابزارهای مورد نیاز کوچینگ سازمانی

ابزارهای مورد نیاز برای کوچینگ سازمانی و راه کارهای عملی برای مبتدی ها

 

نگاهی به نظریه کوچینگ “مربیگری سازمانی”

 

مربیگری بر مبنای یادگیری شناختی و اصول رفتاری استوار است. موثر ترین روش برای مربیگری سازمانی یا همان کوچینگ در جهت ایجاد تغییراتی پایدار با استفاده از فرآیندهای یادگیری عمقی، نظریه های کلاسیک، تقویت ذهن و یادگیری های تجربی قابل اجرا و عملیاتی خواهد بود.

یکی از نویسندگان مطرح در این موضوع بسیار مهم و اساسی اظهار داشت که بدون توجه و درک نظریه های یادگیری ، مربیگری یا کوچینگ را نمیتوان بطور ریشه ای در فضایی نظری عملیاتی کرد.(فاضل 2013)

برای یادگیری ابزارهای کوچینگ سازمانی مطالب ذیل را با دقت دنبال کنید

 

ریشه این نظریه در بسیاری از رشته ها، از جمله: رشته های ورزشی، فلسفه، جامعه شناسی و مردم شناسی و علوم ارتباطاتی به راحتی قابل رویت است. و در حالی که تحقیقات ابتدایی تمرکز بیشتری در بررسی و توسعه تمرینات  یک کوچینگ موثر در رشته های ورزشی و روانشناسی بالینی معطوف بوده است، در همین حال در ده های اخیر شاهد رشد تحقیقات بیشتر و رو به رشدی در زمینه های روانشناسی مربیگری و روانشناسی مثبت گرایانه بوده است. دو زمینه مهمی که به رشد عملکرد و جنبه های مثبت طبیعت انسان گونه و نقاط قوت موجود درهر فرد توجه میکند و مسیری برای حل مشکلات آنها معرفی میکند._(پاسمور 2010)

برای یادگیری ابزارهای کوچینگ سازمانی مطالب ذیل را با دقت دنبال کنید

 

نتیجه گیری اولیه:

در نتیجه، میتوان تصور کرد که روانشناسی مثبت گرایانه میتواند راه حلی عملی برای فقدان مبانی نظری ارائه کند و چهارچوبی قدرتمند برای تحقیقات مربیگری ارائه دهد.

 

با تفکری عمیق میتوانیم تاثیر گذاری مربیگری  یا کوچینگ را حس کنیم اما این کافی نیست و نیاز داریم تا افرادی که آنها را کوچ میکنیم به نتیجه برسانیم و در نتیجه فرد را با آموزش به اجرا و ایجاد کاری مشابه با مربیگری که اتخاذ کدیم مجهز کنیم.

برای یادگیری ابزارهای کوچینگ سازمانی مطالب ذیل را با دقت دنبال کنید

 

 ، اما راه حل و مسیر شروع را چطور میتوانیم پایه ریزی کنیم و یک مربیگری بی کم و کسر و کامل به کارمندان خود یا مشتریان سازمانی ارائه دهیم؟  در واقع باید پرسید چه مکانیزم های روانشناختی را میتوان به کار گرفت و چطور میشود شیوه های مربیگری را برای اثربخشی بیشتر به حداکثر رساند؟

برای یادگیری ابزارهای کوچینگ سازمانی مطالب ذیل را با دقت دنبال کنید

 

 

 

مثالی از یک مربیگری موثر:

 

کوچینگ یک ابزار ارزشمند برای توسعه مجموعه کامل و متنوعی از مهارت هاست . اساسا زمینه ای را برای توسعه عمیق شخصیتی فراهم میکند و به مدیران این اجازه را میدهد تا خود را برای بینش هرچه بیشتر از توسعه سازمانی آماده کنند.

درواقع مربیگری میتواند به بهبود آگاهی شخصی، پذیرش وضع موجود، بهتر زیستن، مدیریت استرس، مدریت زمان، رهبری، رسیدن به هدف، اعتماد به نفس و بسیاری دیگراز نتایج مفید دیگر که راجع به آنها در این بخش بحث خواهیم کرد منجر شود.

برای یادگیری ابزارهای کوچینگ سازمانی مطالب ذیل را با دقت دنبال کنید

 

مثالی عملی:

 

بسیاری از مدیران پروژه و یا مدیران خط تولید و غیره در حین بهترین بودن در جایگاه خود و در قیاس با دیگر کارمندان نیازمند پیشرفت و آموزش های مداوم هستند تا درجات و مراتب بالاتری را بدست آورده و در جهت پیشبرد اهداف شرکت، سازمان یا گروه ها و تیم هایشان نقشی مفید و موثر ایفا کنند.

پس یکی از همان ابزار ها که توسط مدیریت سازمانی اتخاذ میشود. دریافت کلاس های مربی گری، انگیزشی و روانشناسی از سازمان های مشاور مدیریتی و فرهنگ سازان کوچینگ در سازمان ها خواهد بود. همانطور که یک تیم فوتبال برای هرچه بهتر بازی کردن نیازمند تیم روانشناسیست به همان اندازه یک سازمان به گروهی متخصص در این امور نیاز دارد. افرادی که از مصاحبه با رده بالایی های سازمان آغاز کرده و تا کوچک ترین عضوها همگان را مورد مربیگری قرار میدهند.

برای یادگیری ابزارهای کوچینگ سازمانی مطالب ذیل را با دقت دنبال کنید

 

نحوه برگذاری کوچینگ(خلاصه):

 

معمولا تعداد جلسات بستگی به شرایط سازمان دارد. اما معمول ترین آنها بین 4 تا 6 جلسه برای هر فرد خواهد بود که هر جلسه بیشتر از 15 دقیقه زمان نمیبرد. (راحت تر بگوییم، کوچینگ به معنای پرسش و پاسخ بین مربی و کارمند است که با بکارگیری برخی ابزار های دیگر همزمان با پاسخ های کارمند ، مربی تجزیه و تحلیل خود را فقط در ساخت دیگر سوالات و پرسیدن آنها در جلسات بعد انجام میدهد . تا آنجاییکه خود فرد (کارمند) با استفاده از پاسخ های خود که بصورت کاملا ماهرانه از سوی کوچ (مربی طراحی و پرسیده شده پاسخ میدهد.

این همان خود آگاهی و یا ایجاد شناخت (شخصی) از وضع موجود است. خودمان همواره حلال مشکلات خودمان هستیم  البته با داشتن کوچ های ماهر و با تجربه و مورد اطمینان.

نگذان نباشید . تا آخرین لحظه با شما همراه خواهیم بود تا بهترین درک را از این موضوع (کوچینگ سازمانی)بدست آورید.

 

ابزارهای مورد نیاز برای کوچینگ سازمانی

 

Bastu.ir

https://positivepsychology.com/coaching-tools-examples-assessments/

https://motamem.org/%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D9%85%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%DA%AF%D8%B1%D8%A7/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *