ج. مهر ۲ام, ۱۴۰۰
زمان مطالعه: 7 دقیقه

ارتباطات غیر کلامی و زبان بدن

زبان بدن را بهتر بشناسیم…

ارتباطات غیر کلامی و زبان بدن

 

حالات صورت، حرکات ایستایی و لحن صدای شما ابزار ارتباطی قدرتمند شما هستند. در این بلاگ قصد داریم تا نحوه استفاده از این ابزارهای قدرتمند را مورد بررسی قرار داده تا در برقراری روابطی بهتر و صمیمانه تر از مذاکرات و یا جلسات کاری اجتماعی خود موفق بیرون آیید. پس سعی کنید همواره مهارت های ارتباطی غیر کلامی خود را در کنار دیگر مهارت های ارتباطی اعم از کلامی و … را بخوبی آموزش دیده تا در کسب وکار و یا زندگی شخصی خود موفق باشید.

 

زبان بدن چیست؟Body language 

در حالی که کلید موفقیت برای رسیدن به روابط شخصی و حرفه ای موفق وابسته به توانایی های خوب ارتباطی شماست. در همین حال یکی دیگر از توانایی های ارتباطی بدون کلام که زبان بدن نام دارد، نقش مهم و اساسی را در ایجاد ارتباطات صحیح بازی میکند. در واقع زبان بدن روش استفاده از رفتارهای فیزیکی ، حالات چهره و رویه های ارتباطی بدون کلامی نیز تعریف میشود و اغلب مواقع به صورت غریزی انجام میشود. البته امری قابل کنترل و قابل آموزش است.

اگرچه شما بدان اهمیت دهید یا بدان بی توجه باشید، هنگامی که با دیگران در تعامل هستید، خواسته یا ناخواسته در حال تبادل سیگنال هایی از جنس بی کلام قرار میگیرید.

تمامی حالات ایستایی شما، رفتارها، توناژ صدا و همچنین ارتباط چشمی که براقرار میکنید همگان در حال ارسال پیام هستند.

آن ها میتوانند به مردم حس آرامش و سهولت انتخاب دهند و اعتماد به نفس ایجاد کنند. همچنین باعث میشوند که دیگران راحت تر به سوی شما بیایند و با استفاده از این نوع حالات که زبان بدن نام گذاری میشوند میتوانید هر آنچه که میخواهید را انتقال دهید.

 

نکته:

توجه داشته باشید که ضعف در هرکدام از حالات ذکر شده هم میتوانند مخاطب شمارا گیج کنند و تاثیر منفی بروی عملکرد شما بگذارند.  حتی اگر ساکت باشید، این پیام ها در حال مخابره هستند و همانطور که گفتیم در سطح نیمه هشیار ذهن نیز، حالتی فعال دارند.

در برخی از موارد، آنچه که از دهان شما خارج میشود و آنچه که زبان بدن شما برقرار میکند ممکن از 2 چیز متفاوت باشند. ممکن است چیزی که میگویید با حالات زبان بدن شما ارتباطی نداشته و در نتیجه مخاطب شما ممکن است عدم صداقت را از شما برداشت کند. 

بطور مثال اگر در حین گفتن کلمه “بله” سر خود را تکان بدهید، سیگنالی متفاوت به مخاطب ارسال میکنید که شنونده میبایست تصمیم بگیرد که آیا حرف های شما قابل باور هستند یا خیر.و از آنجاییکه زبان بدن یک زبان طبیعی و ناخودآگاه است، پس احساسات و اهداف شما را واقعی تر از گفته هایتان به نمایش میگذارد و احتمالا پیامی که بصورت غیر کلامی انتقال میدهید ملاک اصلی برای شنوندگان قرار میگیرد.

 

ارتباطات موثر را مطالعه کنید…

اگرچه با بهبود و پیشرفت نحوه شناخت شما از این مقوله “زبان بدن” و استفاده ارتباطات بدون کلام، شما خواهید توانست نیاز و خواسته تان را به عرض مخاطب برسانید و ارتباطی بهتر برقرار  کنید.

 

اهمیت ارتباطات بی کلام:

نشانه های ارتباطی غیر کلامی یا بدون کلامی که برقرار میکنید اعم از نحوه گوش کردن، نگاه کردن، حرکات و واکنش های شما به طرف مقابل می گوید که آیا به طرف مقابل و بحث جاری اهمیت میدهید یا خیر، آیا به آنها گوش میدهید و آیا به چه اندازه حرف هایتان صحیح و بی شیله پیله است!

هنگامی که سبگنال های بدون کلام شما با حرف هایی که میزنید مطابقت دارند، خواهید توانست اعتماد و روابط را به خوبی گسترش دهید. اگر نتوانید توازن را برقرار کنید به طور حتم بی اعتمادی و سردرگمی ایجاد میشوند.

اگر میخواهید یک برقرار کننده ارتباط موفق باشید، سعی کنید که نه فقط به نوع ایجاد ارتباط غیر کلامی و زبان بدن دیگران توجه کرده بلکه همه دانشی که می آموزید را در به صورت عملی در خود پرورش دهید و حساسیت بیشتری بر خود بخرج دهید.

 

5  ویژگی ارتباطات غیر کلامی (بی کلام) و همچنین نکاتی که باید بدانید:

 

1.   تکرار: پیام شما را در کنار گفته هایتان به روش غیر کلامی تکرار میکند و به شما قوت میبخشد.

2.   تناقض: تناقض نیز میتواند با پیامی که انتقال میدهید ، تخم عدم اطمینان را بکارد.

3.   جایگزینی: میتواند جایگزین پیام کلامی شود. مثلا، حالات چهره شما به طور معمول پیامی بسیار واضح تر از کلمات را انتقال میدهند.

4.   تعریف و تمجید : میتوانند پیام کلامی شما را اضافه یا تکمیل کند. به طور مثال، با برهم زدن دست ها در حین ایجاد انگیزه در کارمندان و یا زدن دست بر پشت یکی از شنوندگان هنگامی که میخواهید  از آنها تعریف و تمجید کنید. و یا سر را به معنای اطمینان چند بار بالا و پایین ببرید.

5.   لهجه دار کردن: ممکن است یک پیام کلامی را برجسته کند. برای مثال کوبیدن میز و یا بالا بردن توناژ صدا هنگامی که میخواهید از اهمیت کارتان و تاثیر گذاری آن بر اجتماع سخن بگویید . همانطور که میدانید موضع مسئولیت اجتماعی بحثی داغ است، چه برسد با صدایی بلند، نه گوش خراش از عشق به اجتماع سخن بگویید.

(منبع: اهمیت ارتباط موثر نوشته: ادوارد. ج )

 

انواع ارتباطات غیر کلامی (بی کلام):

 

در ادامه به معرفی برخی از ارتباطات غیر کلامی و زبان بدن می پردازیم:

حالات چهره: چهره انسان بسیار رسا عمل میکند. و قادر است احساسات بی شماری را بدون گفتن حتی یک کلمه منتقل کند. و برخلاف برخی از حالات ارتباط غیر کلامی، حالت های صورت امری مشترک در بین تمامی انسان های روی کره زمین هستند. و در همه جای جهان شناخته شده اند. حالات صورت برای شادی ، غم، عصبانیت، تعجب و ترس در همه فرهنگ ها امری یکسان است.

 

حرکات و وضعیت بدن: تصور کنید که به چه اندازه، برداشتتان از افراد با نحوه نشستن ، راه رفتن و ایستادن ، مورد تاثیر قرار میگیرد. همچنین نحوه حرکات شما اطلاعات زیادی را درباره شما مخابره میکند. این نوع از ارتباطات غیر کلامی شامل وضعیت بدن، حرکات ظریفی که انجام میدهید و همچنین نحوه ایستادن شما نیز میباشند.

 

ژست(اشارات):  تار و پود زندگی روزمره همگان از حرکات و ژست افراد بافته میشوند. هنگامی که با انجام حرکات موزون اقدام به صحبت و گفتگو میکنید، مثلا دستتان را تکان دهید و یا اشاره کنید و یا انگشت خود را مانند مجسمه عدالت به بالا بگیرید در همه اینها شما بصورت ناخودآگاه در حال انتقال پیام هستید.  بر خلاف حالات صورت که در فرهنگ ها امری یکسان است. در این مورد هر حرکتی در هر فرهنگی میتواند معنایی متفاوت دهد. 

مثلا در زبان انگلیسی برای گفتن کلمه اوکی از حالاتی از شصت استفاده میشود که در بیشتر کشورها معنایی بد میدهد. و یا در کشور خودمان ایران علامت آزادی که با دو انگشت نشان داده میشود در کشور انگلستان به معنایی قلمداد میشود و میتواند توهین آمیز باشد. پس بسیار مهم است که همواره مراقب نحوه استفاده از حرکات برای جلوگیری از سوء تعبیر ها باشید.

 

ارتباط چشمی: از آنجاییکه حس بصری غلبه زیادی بر افراد دارد، ارتباط چشمی نقش مهمی را در ارتباطات غیر کلامی بازی میکند. تماس چشمی میتواند در حفظ جریان مکالمه و ارزیابی میزان علاقه و پاسخد دهی افراد موثر واقع شود. نوع نگاه و ارتباط چشمی، انتقال دهنده علاقه، محبت و یا خصومت یا چاذبه نیز می باشد.

 

اثر دست: ما انسان ها همچنین میتوانم از طریق حس لامسه انتقال دهنده بسیار خوبی در ایجاد ارتباطات غیر کلامی باشیم. تصور کنید در حین دست دادن که در پیش از کرونا مرسوم بود! بخواهیم به آرامی دست طرف مقابل را بفشاریم و یا بلعکس بصورت گرم طرف مقابل را در آغوش گرفته و همچنین در حین دست دادن دستان طرف مقابل را بدون اینکه آزار دهنده باشد بفشاریم. و یا از بازوان خود به علامت در آغوش کشیدن استفاده کنیم.

 

فراهم کردن فضای خالی در محیط: همانطور که در مطالب پیشین در ارتباط با نکاتی که باید در انجام زبان بدن از آنها خودداری کنیم. همواره تلاش کنید که فضاهایی خالی را برای طرفین مقابل در نظر بگیرید.

به احتمال زیاد در شرایطی که احساس ناخوشایندی نسبت به طرف مقابل پیدا کنید قرار گرفته اید، هنگامی که در حین گفتگو ، مخاطب شما به نحوی بایستد که فضایی برای شما باقی نماند.  در این مورد هرگز فراموش نکنید که محوه ایستادن شما بیانگر میزان توجه شما به حقوق دیگران تلاقی میشود. و میتواند از شما راهبر و مدیری لایق و با فکر بسازد.

 

صدا: فقط حرفی که میزنید ملاک نیست!

میزان بلندی یا آرامی صدای شما امری مهم در ایجاد ارتباطات است. همواره تلاش کنید اگر قصد صحبت برای مدتی طولانی را دارید، سعی کنید یک لیوان آب ولرم در کنارتان فراهم باشد، تا هر از چندگاهی گلویی تازه کنید تا صدای شما خشدار نشود! از استفاده از کلماتی چون “مثلا” به صورت مکرر اجتناب کنید. و از تمثیل ها که کارایی بسیار عملی و موثر دارند بخوبی استفاده کنید. اما در صورتی که از کلمات متفاوت مانند: به طور مثال، فرضا و … هرکدام جداگانه استفاده کنید تا از تکرر جلوگیری شود.

 

 

آیا ارتباط غیرکلامی را میتوان تقلید کرد؟

 

کتاب ها و وب سایت های متعددی وجود دارند که به شما نحوه استفاده از زبان بدن را می آموزند تا در مواقع کاربردی از آنها استفاده کنید. به شما آموزش میدهند که چطور بنشینید و یا چطور دستانتان را بلرزانید تا بتوانید اعتماد به نفس خود را تسریع کرده و یا عملکرد بهتری در مجموع در مذاکرات و یا قرار هاتان داشته باشید.

 هرچند واقعیت این است که چنین حقه هایی بعید است که کار بکنند، (البته مگر اینکه شما اعتماد به نفس مورد نیاز را داشته باشید) . این به این علت است که شما نمیتوانید تمام حالات و احساسات خود را توسط تمامی سیگنال هایی که ارسال میکنید  کنترل کنید. و هرچقدر بیشتر تلاش کنید، غیر طبیعی تر بنظر خواهید رسید.

 

اگر چه این بدان معنا نیست که شما نتوانید نشانه های غیر کلامی خود را کنترل کنید. بطور مثال اگر شما به عدم علاقه فردی در گفتگو علائم متفاوت تری نسبت به هم عقیده بودن شما نشان دهید، به طور حتم زبان بدن شما اثر منفی خواهد داشت. و یا در زمان های نامناسب از ارتباط چشمی های غلط استفاده کنید . 


فراموش نکنید که برای هیچ لحظه معینی کتابی نوشته نشده و همه چیز مکتوب، فقط در ارتباط با کلیات مسئله است. به خصوص چنین امری (زبان بدن) که تماما وابسته به شرایط لحظه ای شما که به تصمیم درست شما نیاز دارد.

پس هرگز تصمیم به تقلید و یا کارهایی که بسیاری از دوستانتان از آنها موفق و سربلند بیرون آمده اند دست نزنید. با اعتماد بنفس بالا و تمرکز سعی کنید خودتان باشید.

 

چطور ارتباط غیر کلامی خود را بهتر کنیم…

 

 

مطلب در حال بروز رسانی…. (تاریخ:….)

 

 

 

منابع آکادمیک :

 

bastu.ir

7 اشتباه رایج در حین ایجاد زبان بدن را مطالعه کنید…

https://www.wiley.com/en-us/The+Silent+Language+of+Leaders%3A+How+Body+Language+Can+Help+or+Hurt+How+You+Lead-p-9780470876367

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *